Ime koje novi papa neće uzeti
Više od dvije nedjelje poslije smrti pape Franje 133 kardinala okupiće se sutra u Sikstinskoj kapeli na konklavi, koja bi mogla da traje satima, danima ili čak mjesecima.
Sa kardinalima iz 70 zemalja sa pet kontinenata, ova konklava je najveća ikada organizovana.
Kao i ostale ceremonije i tradicije koje prate dolazak novog pape, njegovo novo ime nosi vijekove katoličke istorije i često se detaljno analizira zbog svog višeslojnog značenja.
Promjena imena jedna je od prvih odluka koje novi papa donosi kao poglavar Rimokatoličke crkve i često ima snažnu simboliku u oblikovanju tona njegovog pontifikata.
Ova praksa potiče iz ranog srednjeg vijeka. Iako ne postoji doktrinarna obaveza da papa uzme novo ime, to je postalo uobičajen dio procesa izbora.
Sveti Petar, prvi papa i jedan od dvanaestorice apostola, od Isusa je dobio novo ime – Petar, umjesto rođenog imena Simon, ali to se desilo prije nego što je postao poglavar crkve.
Prošlo je još 500 godina prije nego što je papa Jovan II, koji je bio papa od 533. do 535. godine, započeo ovu tradiciju odbacivši svoje rođeno ime Merkurije, koje je podsjećalo na paganskog boga Merkura.
Sljedeći koji je promijenio ime bio je Petar Kanepanova u 10. vijeku, koji je postao Jovan XIV, želeći da izbjegne ime Petar II, navodi istoričar Liam Templ, profesor u Centru za katoličke studije Univerziteta u Daramu.
Sadržaj se nastavlja nakon oglasa
Za 2 dana iz vas će ispuzati hrpa parazita! Zapiši recept!

Nakon 10. vijeka, uzimanje novog imena postalo je uobičajena praksa. Pape iz zemalja poput Francuske i Njemačke često su birale italijanska imena kako bi se uklopile u tradiciju svojih prethodnika.
Od tada, to je postalo običaj, i samo je nekolicina papa zadržala svoje kršteno ime – među njima Marčel II i Adrijan VI, obojica iz 16. vijeka.
Svako ime nosi sopstvenu istoriju i asocijacije, često povezane sa prethodnim papama ili svecima koji su to ime nosili, bilo zbog njihovih uspjeha, bilo zbog izazova koje su prebrodili.
“Povezivanje sa papama koji su se uspješno suočili sa krizama, sproveli reforme ili bili posebno omiljeni često ima ulogu u izboru imena”, kaže Templ.
Na primjer, papa Franjo je izabrao to ime u čast svetog Franje Asiškog, poznatog po ljubavi prema miru, prirodi, siromašnima i međusobnoj saradnji unutar crkve. Ove vrijednosti su postale i smjernice njegovog pontifikata.
Njegov prethodnik, papa Benedikt XVI, izabrao je ime u znak mira i pomirenja, odajući počast svetom Benediktu i papi Benediktu XV, koji je bio papa tokom Prvog svjetskog rata.
Jedno ime koje novi papa sigurno neće izabrati jeste Petar iz poštovanja prema apostolu Petru, prvom papi, ali i zbog stare proročanske legende da će papa Petar II biti posljednji papa u istoriji, prenosi Nova.
Sadržaj se nastavlja nakon oglasa
Uradite ovo prije spavanja - gljivice će nestati ujutru!

Postoje i druga imena koja nisu formalno zabranjena, ali se vjerovatno neće birati zbog negativnih asocijacija. Na primjer, ime Urban se rijetko bira jer podsjeća na Urbana VIII, koji je pokrenuo suđenje Galileju, što danas nije u skladu s pristupom Crkve prema nauci, kaže Templ.
Slično tome, ime Pije može izazvati kontroverze zbog Pija XII, čija je uloga tokom Drugog svjetskog rata predmet rastuće kritike.
Ako novi papa želi da nastavi putem reformi, Templ predlaže da bi imena poput, u znak sjećanja na Lava XIII, poznatog po zalaganju za socijalnu pravdu i prava radnika, ili Inosent, u znak borbe protiv korupcije, mogla biti dobar izbor.
Ako novi papa bude izabran iz Globalnog juga, kao što je bio slučaj sa papom Franjom, možda će uzeti ime nekog ranog neitalijanskog pape, poput Gelazija, Miltijada ili Viktora – svi porijeklom iz Afrike. Do danas, kroz istoriju je korišćeno 44 imena samo jednom, uključujući i Franjo.
Nakon što se iz dimnjaka Sikstinske kapele pojavi bijeli dim, a zvona bazilike svetog Petra zazvone, ime novog pape biće objavljeno svijetu na latinskom jeziku.
Stariji kardinal đakon će izaći na centralni balkon bazilike, u pratnji dvojice sveštenika, i izgovoriće čuvenu rečenicu: “Habemus Papam” (“Imamo papu”).
U toj objavi, novo papinsko ime, kao i ime i srednje ime iz krštenice, biće izgovoreni na latinskom, dok će prezime ostati na izvornom jeziku.
Sadržaj se nastavlja nakon oglasa
Samo 3 kapi u očne duplje i vid se poboljšava. Zove se

Na primjer, kada je 2013. godine izabran papa Franjo, njegovo ime “Horhe Mario” prevedeno je kao “Giorgio Marium”, dok je prezime “Bergoglio” ostalo nepromijenjeno.
Njegovo papinsko ime “Franciscum” objavljeno je kao posljednja riječ u toj proklamaciji, kako je i običaj.
Kardinali koji će se okupiti na konklavi zakleli su se na tajnost, pod kaznom ekskomunikacije ako otkriju šta se dešava na konklavi.
Zabranjeno im je da komuniciraju sa spoljnim svijetom dok ne izaberu novog papu.
Vatikan je saopštio da će prekinuti telefonski signal tokom konklave unutar zgrada, ali ne na Trgu Svetog Petra.
Kardinali, koji će morati da ostave svoje mobilne telefone na početku konklave, obavijestiće svijet o svom radu paljenjem glasačkih listića kako bi pustili dim, crni ako nema odluke, bijeli ako je izabran novi papa.
Ljekari, vozači, kuvari i čistači položili su takođe zakletvu o obavezi držanja tajnosti.
Prethodne dvije konklave, 2005. i 2013. godine, trajale su po dva dana.
Sadržaj se nastavlja nakon oglasa
Žena napravila senzaciju receptom za gubitak 10 kg u 5 dana! Čitati!
Liječnici su skrivali jeftinu mast koja potpuno izlječuje zglobove!
